Winners’ List 2015

Listed by Category

No. 1   RELIGIOUS POEM   Sponsor and Judge:  The Reverend Geoffrey Rimositis  

1st   Maureen Tolman Flannery, “Salvation Army Rosary,” Evanston, IL
2nd   Janet Anderson, “Compassion,” Huntsville, AL
3rd   Meredith R. Cook, “Prayer Circle,” Blue Earth, MN

1st HM   Deborah Rohde, “Some Call It God,” Northbrook, IL
2nd HM   Peter Halliday, “a moment at mass,” Chicago, IL
3rd HM   Henry Newton Goldman, “Omnipresent,” Augusta, GA
 

No. 2   HUMOROUS POEM   Judge:  Alan Harris

1st   Curt Vevang, “have you ever noticed?” Palatine, IL
2nd   Vera Ogden Bakker, “The Bottle,” Bountiful, UT
3rd   Susan T. Moss, “Takeoff,” Evanston, IL

1st HM   Beth Staas, “Junior High,” La Grange Park, IL
2nd   HM Jeani M. Picklesimer, “The Turnaround,” Ashland, KY   
3rd   HM Diane “Dee” Bowlin, “Crash Course,” Roanoke, VA
 

No. 3   FORMAL VERSE   Judge:  Kathleen McClung

1st   Catherine Moran, “Another look at dreams,” Little Rock, AR
2nd   Dalene Stull, “Reasons for Roses,” Danville, OH
3rd   Kate Hutchinson, “Bak Yard,” Palatine, IL

1st HM   Beth Staas, “Game Boy,” La Grange Park, IL
2nd HM   Larry Turner, “Return to White Horse Hill:  for Donna,” Fredricksburg, VA
3rd HM   Madelyn Eastlund, “It Was On the Eleven O’clock News,” Beverly Hills, FL
 

No. 4   FREE VERSE   Judge:  Becky Alexander

1st   Diane “Dee” Bowlin, “Puzzles and Pie,” Roanoke, VA
2nd   Carole Z. Croll, “Tides,” Royersford, PA
3rd   Melissa Huff, “Come to me in April,” Champaign, IL

1st HM   Catherine Moran, “Touching the edge of poetry,” Little Rock, AR
2nd HM   Joseph Kuhn Carey, “Red and Green Men,” Glencoe, IL
3rd HM   Camille A. Balla, “I Will Not Write Poetry Today,” Lisle, IL
 

No. 5   SOCIAL CONSCIENCE   Judge:  John Lehman, Sponsor:  Linda Wallin       
In Memory of Ken and Adelaide Wallin                         

1st   Ellaraine Lockie, “Silent,” Sunnyvale, CA
2nd   Dorothy Rogers, “Touching Through Glass,” Lucedale, MS
3rd   Dennis Patton, “The Last Minute,” Alexander, AR

1st HM   Beth Staas, “Open House,” La Grange Park, IL
2nd HM   David McCovey, “Silent screams drowned,” Gulfport, MS
3rd HM   Taney A. Brazeal, “Peace,” Fairhope, AL
 

No. 6   MINIATURE POEM   Judge:  Catherine Moran, Sponsor:  Marilyn Huntman Giese                
In Memory of Ann Nelson

1st   Beth Staas, “Cloistered,” La Grange Park, IL
2nd   Carol Kanter, “Guide in Namibia,” Evanston, IL
3rd   Carole Z. Croll, “Opal,” Royerford, PA

1st HM   Wilda Morris, “Yellow-Bellied Slider,” Bolingbrook, IL
2nd HM   Jeani M. Picklesimer, “Silhouette,” Ashland, KY
3rd HM


No. 7   NATURE    Judge:  Jared Smith, Sponsors: Susan T. Moss and Jared Smith

1st   Maureen Tolman Flannery, “Designs of Decay,” Evanston, IL
2nd   Melissa Huff, “Fern Room, Lincoln Park Conservatory,” Champaign, IL
3rd   Carol Kanter, “On the Namibian Pans,” Evanston, IL

1st HM   Janet Anderson, “Joy For the Natural World,” Huntsville, AL
2nd HM   Jessica Jones, “Watching Words Fall,” Orange Beach, AL
3rd HM   Donna Pucciani, “Waiting for Crickets,” Wheaton, IL


No. 8   MIDWEST THEME   Judge: Dalene Stull, Sponsor: Beth Staas

1st   Maureen Tolman Flannery, “Abandoned Farm Houses,” Evanston, IL
2nd   Beverly Stanislawski, “Soldiers of the Corn,” Crown Point, IN
3rd   William Marr, “At the Frozen Window,” Downers Grove, IL

1st HM  Carole Z. Croll, “Vagabond,” Royersford, PA
2nd  HM Janet Anderson, “The Flood Zone,” Huntsville, AL
3rd  HM Gail Denham, “Burned Beans,” Sunriver, OR
 

No. 9   CHICAGO ART/ARCHITECTURE   Judge: Gail White,  Sponsors: Jenene Ravesloot and Tom Roby              
In Memory of Glenna Holloway

1st   Maureen Tolman Flannery, “Jan Van Eyck’s Annunciation,” Evanston, IL
2nd   Deborah Rohde, “Red,” Northbrook, IL
3rd   Carol Kanter, “Architect’s Design,” Evanston, IL

1st HM   Mardelle Fortier, “Renoir, Lunch at the Restaurant Fournaise,” Lisle, IL
2nd HM   Charlotte Digregorio, “What’s All the Roar?” Winnetka, IL
3rd HM   Nina Wieda, “Talking to Chicago,” Chicago, IL


No. 10   CHICAGO NEWS, POLITICS, HISTORY   Judge: Rebecca Kanan, Sponsor: Charlotte DiGregorio
In Memory of Maria DiGregorio

1st   Maureen Tolman Flannery, “Communal Snow in Rogers Park,” Evanston, IL
2nd   Beverly Stanislawski, “My Kind of Town,” Crown Point, IN
3rd   Judith Tullis, “Paper Fortunes,” Indian Head Park, IL

1st HM  Beth Staas, “Division Street,” La Grange Park, IL
2nd HM  Sheila Elliott, “Mark Beaubien’s Violin,” Oak Park, IL
3rd HM  David Nekimken, “The Great Chicago Fire,” Chicago, IL
 

No. 11    OUTDOOR CHICAGO   Judge: Larry Turner, Sponsor: Barbara Eaton     

1st   Wilda Morris, “Windy City,” Bolingbrook, IL
2nd   Susan T. Moss, “Captive,” Evanston, IL
3rd   Maureen Tolman Flannery, “Backyard Real Estate in Chicago,” Evanston, IL

1st HM   Deborah Rohde, “Biking the Lakefront,” Northbrook, IL
2nd HM   William Marr, “Parabolic Curves,” Downers Grove, IL
3rd HM   Mardelle Fortier, “Another Look at Gray,” Lisle, IL


No. 12    CHICAGO:  A NIGHT OUT   Sponsor and Judge: Patricia Eaton
In Memory of Coco and Scout

1st   Maureen Tolman Flannery, “Stonewalled,” Evanston, IL
2nd   William Marr, “Red Shawl,” Downers Grove, IL
3rd   Deborah Rohde, “Jesus Saves,” Northbrook, IL

1st HM   Sheila Elliott, “Ramsey Lewis at Ravinia, August 2015,” Oak Park, IL
2nd HM   Mark Hudson, “Californians in Chicago,” Evanston, IL
3rd HM   Marjorie Rissman, “Elegy to the Alcyon,” Highland Park, IL   

 

Many Thanks to our Honored Sponsors

The Reverend Geoffrey Rimositis
Linda Wallin
Marilyn Huntman Giese, author of The Eye of God: A Fisherman’s Tale
Susan T. Moss, author of In from the Dark
Beth Staas, author of Beside the Golden Door
Jenene Ravesloot and Tom Roby
Charlotte DiGregorio
Patricia Eaton
Wilda Morris, author of Szechwan Shrimp and Fortune Cookies: Poems from a Chinese Restaurant
Jean Sotos
John Bagdonas
Joseph Glaser
 

A special thank you to Arlyn Miller, of Poetic License, Inc. for her generous gift

Winners’ List 2014

No. 1   RELIGIOUS POEM   Judge: The Reverend Geoffrey Rimositis           

1st   Becky Alexander, “Surprise!” Cambridge, Ontario, Canada
2nd   Camille Balla, “At the River,” Lisle, IL
3rd   Mardelle Fortier, “So Far North, So Light,” Lisle, IL

1st HM   Caroline Johnson, “Playing with Fire,” Willow Springs, IL
2nd HM   John F. Foster, “Sharing,” Sun City Center, FL
3rd HM   Charlotte Hart, “Blue Star,” Evanston, IL


No. 2   HUMOROUS POEM   Judge: Joyce Shiver

1st    John F. Foster, “Ode to Grampa,” Sun City Center, FL
2nd   Barbara Blanks, “Avoiding a Chore on a Summer Morning,” Garland, TX
3rd   Beverly Stanislawski, “Poop Scoop,” Crown Point, IN

1st HM   Gail Vescovi, “Not in Kansas,” Oak Brook, IL
2nd HM   Becky Alexander, “A Conversation with Jack,” Cambridge, Ontario, Canada  
3rd HM   Von S. Bourland, “Having the Last Word,” Happy, TX
 

No. 3   FORMAL VERSE   Judge: Kathleen McClung

1st   Lee Pelham Cotton, “Jasper and Lloyd Go Over the Top,” Locust Hill, VA
2nd   Madelyn Eastlund, “From a Frayed Journal,” Beverly Hills, FL
3rd   Barbara Blanks, “The Absence,” Garland, TX

1st HM   Maureen Flannery, “Have You Noticed an Absence of Cacophony,” Evanston, IL
2nd HM   Caroline Johnson, “Ghazal for Brenda,” Willow Springs, IL
3rd HM   D. Beecher Smith II, “Ode to Aging,” Memphis, TN
 

No. 4   FREE VERSE   Judge: John Lehman

1st   Mardelle Fortier, “Bride in the Elevator,” Lisle, IL
2nd   Gail Denham, “If I Left for the Day After Tomorrow,” Sunriver, OR
3rd   Judith Tullis, “I Write Poetry Because…” Indian Head Park, IL

1st HM   Vera Ogden Bakker, “Inside these Walls,” West Bountiful, UT
2nd HM   Gail Vescovi, “pocket poem,” Oak Brook, IL
3rd HM   Sheila Elliott, “The Beauty in Disregarded Things,” Oak Park, IL
 

No. 5   SOCIAL CONSCIENCE   Judge: Rebecca Kanan

1st   Maureen Flannery, “The Dictator-General and the Never Born,” Evanston, IL
2nd   Curt Vevang, “Walk With Me,” Palatine, IL
3rd   Caroline Johnson, “Der Schrei,” Willow Springs, IL

1st HM   David Nekimken, “Color Me Black,” Chicago, IL
2nd HM   Donna Pucciani, “After the Fourth,” Wheaton, IL
3rd HM   Judith Tullis, “Mules,” Indian Head Park, IL
 

No. 6   MINIATURE POEM   Judge:  Linda Bamber

1st   Gay Guard-Chamberlin, “Suggestion for the Hall of Extinction,” Chicago, IL
2nd   John F. Foster, “Feeling,” Sun City Center, FL
3rd   Catherine Moran, “Of poodles and poems,” Little Rock, AR

1st HM   Gail Denham, “Drying Lard,” Sunriver, OR
2nd HM   Maureen Flannery, “Custody,” Evanston, IL
3rd HM     Mardelle Fortier, “Starry Night of Iceland,” Lisle, IL
 

No. 7   NATURE   Judge:  Patricia Eaton

1st   Wilda Morris, “More than Memories,” Bolingbrook, IL
2nd   Ellaraine Lockie, “On the Road After a Record Rain,” Sunnyvale, CA
3rd   Sharon Warner, “Oil and Water,” Chicago, IL

1st HM     David Nekimken, “Autumn Portrait,” Chicago, IL
2nd HM     Deborah Rohde, “At Peggy Notebeart Nature Museum,” Northbrook, IL
3rd HM     Caroline Johnson, “A Foreigner Encountering the Dawn for the First Time,” Willow Springs, IL
 

No. 8   MIDWEST THEME   Judge:  Alan Harris

1st   David Spencer, “Iowa Trilogy,” Lansing, IL
2nd   Maureen Flannery, “Night Crawler in Mid America Farm Country,” Evanston, IL
3rd   Wilda Morris, “Not April!” Bolingbrook, IL

1st HM   Donna Pucciani, “Snow Globe,” Wheaton, IL
2nd HM   Caroline Johnson, “The Birdwatcher,” Willow Springs, IL
3rd HM   David Nekimken, “A Lake in the Hills Morning,” Chicago, IL
 

No. 9   CHICAGO ART/ARCHITECTURE   Judge:  Catherine Moran

1st   Caroline Johnson, “Outsider Art,” Willow Springs, IL
2nd   Mardelle Fortier, “A Chicago Van Gogh: Bridge over Time,” Lisle, IL
3rd   Charlotte Digregorio, “Urban Pasture for the Divine Bovine,” Winnetka, IL

1st HM   Donna Pucciani, “Open Rehearsal,” Wheaton, IL
2nd HM   David Nekimken, “Mountain Climbing,” Chicago, IL
 3rd HM   Wilda Morris, “The Old Guitarist,” Bolingbrook, IL


No. 10   CHICAGO NEWS, POLITICS, HISTORY   Judge:  Jared Smith

1st   Maureen Flannery, “Last Native Speakers of Aramaic,” Evanston, IL
2nd   Judith Tullis, “How the World Changed in 1944,” Indian Head Park, IL
3rd   Caroline Johnson, “Nowruz in Chicago,” Willow Springs, IL

1st HM     Wilda Morris, “Oh, Rats!” Bolingbrook, IL
2nd HM     Curt Vevang, “Memories Enriched by Time,” Palatine, IL
3rd HM     Mardelle Fortier, “My Mafia Doctor: One Man Remembers,” Lisle, IL
 

No. 11 CHICAGOLAND WATER   Judge:  Larry Turner

1st   Deborah Rohde, “Enchantment on the Des Plaines River Trail,” Northbrook, IL
2nd   Susan Moss, ”Zen By Design At Lee Street Beach,” Evanston, IL
3rd   Caroline Johnson, “The I & M Journey,” Willow Springs, IL
1st HM   Curt Vevang, “The Lawrence Avenue Rocks,” Palatine, IL    
2nd HM   Judith Tullis, “Beach Mineralogy,” Indian Head Park, IL
3rd HM Wilda Morris, “Chicago: City on the Lake,” Bolingbrook, IL


No. 12 CHICAGO NEIGHBORHOODS    Judge:  Dalene Stull

1st   Raymond Ziemer, “I heard They Were Closing St. Casimir’s,” Warrenville, IL
2nd   Maureen Flannery, “Ways to Play in Rogers Park,” Evanston, IL
3rd   Judith Tullis, “The Fox,” Indian Head Park, IL

1st HM   Deborah Rohde, “On South Karlov Avenue,” Northbrook, IL
2nd HM   Mardelle Fortier, “Skid Row,” Lisle, IL
3rd HM   Curt Vevang, “I Didn’t Know How Bad I Had It,” Palatine, IL   

 

Winners’ List 2013

No. 1   RELIGIOUS POEMJudge: Kathleen Mullen   Sponsors: Wilda Morris & Camille Balla            

1stWilda Morris, “At the Gateway Wetlands.”
2nd   John McBride, “The Sojourn of Father Klein.”
3rdCatherine Moran, “Details of Heaven.”

1st HM   Becky Alexander, “On the Road.”
2nd HM   Caroline Johnson, “Layers.”
3rd HM   Maureen Tolman Flannery, “Mary Recalls the First Christmas.”
 

No. 2   HUMOROUS POEM   Judge: Alan Harris, Sponsor: W. Clement Stone                                 

1st   Vera Ogden Bakker, “The Medicare Blues.”
2nd   John McBride, “Trophies in the Salvation Army Store.”
3rd   Larry Turner, “How Do Mermaids Mate?’

1st HM   Gail Vescovi, “Recipe for Marriage.”
2nd HM   Mark Wilson, “Going to Court.”
3rd HM   Lee Pelham Cotton, “The Good Life.”


No. 3   FORMAL VERSE   Judge: Becky Kanan, Sponsor: Donna Pucciani                                     

1st  Mardelle Fortier, “Gifts Bequeathed.”
2nd  Carol Kanter, “Before Dawn in Mandalay.”
3rd  Maureen Tolman Flannery, “Singer on the Isle of Stones.”

1st HM  Wilma Spellman, “Elderberry Picking.”
2nd HM  Beverly Stanislawski, “Ballerina.”
3rd HM  Wilda Morris, “The Red-Winged Blackbird.”


No. 4   FREE VERSE Judge: Judith Zukerman, Sponsor: Charlotte DiGregorio                             

1st  Joe Metz, “50th Class Reunion.”
2nd  Robert Meek, “Barn Lace.”
3rd  David Nekimken, “This Land is Our Land.”

1st HM  John Bing, “We Walk Free.”
2nd HM  Kate Hutchinson, “Anne Boleyn Attempts a Voice, Again.”
3rd HM  Kathleen McClung, “Behind the White Bird.”
 

No. 5   SOCIAL CONSCIENCE   Judge:  Jared Smith, Sponsor:  Linda Wallin

1st  Catherine Moran, “Tin Sounds.”
2nd  Caroline Johnson, “Golden Lilies.”
3rd  Kathleen McClung, “Renter Sonnet.”

1st HM  Cathy Decker, “The Trudge.”
2nd HM  Margie Skelly, “The Silence of Columbine.”
3rd HM  Donna Pucciani, “Orpheus Descending.”
 

No. 6   MINIATURE POEM   Judge: Alice Weidner, Sponsor:  Beth Staas                                             

1st  Lee Pelham Cotton, “The Husbandman.”
2nd  Kathleen McClung, “Perfect Game.”
3rd  Sharon F. Warner, “Aftermath of the Accident.”

1st HM  Madelyn Eastlund, “Message to a Man Married in Another Lifetime.”
2nd HM  Von S. Bourland, “Celestial Courtship.”
3rd HM  Marilyn Huntman Giese, “Spendthrift.”
 

No. 7   NATURE   Judge:  Joyce Shiver, Sponsors:  Jared & Deborah Smith                       

1st  Donna Pucciani, “An English Spring.”
2nd  Beth Staas, “Summer Storm.”
3rd  Mary Daul, “A Seed Dreams.”

1st HM David Spencer, “Seasons.”
2nd HM  Robert Meek, “The Wind.”
3rd HM  Dennis R. Patton, “Evening Song.”
 

No. 8   CHICAGO ART & ARCHITECTURE   Judge: Patricia Eaton, Sponsors: Jenene Ravesloot & Tom Roby          

1st  Gail Vescovi, “The Art of Love.”
2nd  Caroline Johnson, “The New Guitarist.”
3rd  Mardelle Fortier, “Lunch at the Restaurant Fournaise.”

1st HM  Mary Daul, “The Chicago Hotdog.”
2nd HM  Charlotte DiGregorio, “Strangers.”
3rd HM  Marilyn Peretti, “Available Dreams.”


No. 9   CHICAGO NEWS, POLITICS, & HISTORY Judge: Larry Turner, Sponsor: Judith Tullis

1st  Wilda Morris, “News that Cannot Be Forgotten.”
2nd  David Nekimken, “For Poorer and for Richer.”
3rd  Maureen Tolman Flannery, “Headline:  Illinois to Boast World’s Highest Goat Tower.”

1st HM  Mardelle Fortier, “Gerard Pawlicki.”
2nd HM  Judith Tullis, “After Reading Carl Sandburg.”
3rd HM  Susan Moss, “The Inimitable Marshall Fields.”


No. 10   LAKE MICHIGAN OR OTHER ILLINOIS WATERWAYS Judge: John Lehman, Sponsors: Caroline Johnson & Barbara Eaton                 

1st  Mardelle Fortier, “Flood of DuPage River.”
2nd  Charlotte DiGregorio, “The Sun over Lake Michigan.”
3rd  Deborah Rohde, “North Branch.”

1st HM  Sheila Elliott, “Origins Park:  South Branch of the Chicago River.”
2nd HM  Beth Staas, “Salt Creek.”
3rd HM  Caroline Johnson, “Digging.”