Winners’ List 2013

No. 1   RELIGIOUS POEMJudge: Kathleen Mullen   Sponsors: Wilda Morris & Camille Balla            

1stWilda Morris, “At the Gateway Wetlands.”
2nd   John McBride, “The Sojourn of Father Klein.”
3rdCatherine Moran, “Details of Heaven.”

1st HM   Becky Alexander, “On the Road.”
2nd HM   Caroline Johnson, “Layers.”
3rd HM   Maureen Tolman Flannery, “Mary Recalls the First Christmas.”

No. 2   HUMOROUS POEM   Judge: Alan Harris, Sponsor: W. Clement Stone                                 

1st   Vera Ogden Bakker, “The Medicare Blues.”
2nd   John McBride, “Trophies in the Salvation Army Store.”
3rd   Larry Turner, “How Do Mermaids Mate?’

1st HM   Gail Vescovi, “Recipe for Marriage.”
2nd HM   Mark Wilson, “Going to Court.”
3rd HM   Lee Pelham Cotton, “The Good Life.”

No. 3   FORMAL VERSE   Judge: Becky Kanan, Sponsor: Donna Pucciani                                     

1st  Mardelle Fortier, “Gifts Bequeathed.”
2nd  Carol Kanter, “Before Dawn in Mandalay.”
3rd  Maureen Tolman Flannery, “Singer on the Isle of Stones.”

1st HM  Wilma Spellman, “Elderberry Picking.”
2nd HM  Beverly Stanislawski, “Ballerina.”
3rd HM  Wilda Morris, “The Red-Winged Blackbird.”

No. 4   FREE VERSE Judge: Judith Zukerman, Sponsor: Charlotte DiGregorio                             

1st  Joe Metz, “50th Class Reunion.”
2nd  Robert Meek, “Barn Lace.”
3rd  David Nekimken, “This Land is Our Land.”

1st HM  John Bing, “We Walk Free.”
2nd HM  Kate Hutchinson, “Anne Boleyn Attempts a Voice, Again.”
3rd HM  Kathleen McClung, “Behind the White Bird.”

No. 5   SOCIAL CONSCIENCE   Judge:  Jared Smith, Sponsor:  Linda Wallin

1st  Catherine Moran, “Tin Sounds.”
2nd  Caroline Johnson, “Golden Lilies.”
3rd  Kathleen McClung, “Renter Sonnet.”

1st HM  Cathy Decker, “The Trudge.”
2nd HM  Margie Skelly, “The Silence of Columbine.”
3rd HM  Donna Pucciani, “Orpheus Descending.”

No. 6   MINIATURE POEM   Judge: Alice Weidner, Sponsor:  Beth Staas                                             

1st  Lee Pelham Cotton, “The Husbandman.”
2nd  Kathleen McClung, “Perfect Game.”
3rd  Sharon F. Warner, “Aftermath of the Accident.”

1st HM  Madelyn Eastlund, “Message to a Man Married in Another Lifetime.”
2nd HM  Von S. Bourland, “Celestial Courtship.”
3rd HM  Marilyn Huntman Giese, “Spendthrift.”

No. 7   NATURE   Judge:  Joyce Shiver, Sponsors:  Jared & Deborah Smith                       

1st  Donna Pucciani, “An English Spring.”
2nd  Beth Staas, “Summer Storm.”
3rd  Mary Daul, “A Seed Dreams.”

1st HM David Spencer, “Seasons.”
2nd HM  Robert Meek, “The Wind.”
3rd HM  Dennis R. Patton, “Evening Song.”

No. 8   CHICAGO ART & ARCHITECTURE   Judge: Patricia Eaton, Sponsors: Jenene Ravesloot & Tom Roby          

1st  Gail Vescovi, “The Art of Love.”
2nd  Caroline Johnson, “The New Guitarist.”
3rd  Mardelle Fortier, “Lunch at the Restaurant Fournaise.”

1st HM  Mary Daul, “The Chicago Hotdog.”
2nd HM  Charlotte DiGregorio, “Strangers.”
3rd HM  Marilyn Peretti, “Available Dreams.”

No. 9   CHICAGO NEWS, POLITICS, & HISTORY Judge: Larry Turner, Sponsor: Judith Tullis

1st  Wilda Morris, “News that Cannot Be Forgotten.”
2nd  David Nekimken, “For Poorer and for Richer.”
3rd  Maureen Tolman Flannery, “Headline:  Illinois to Boast World’s Highest Goat Tower.”

1st HM  Mardelle Fortier, “Gerard Pawlicki.”
2nd HM  Judith Tullis, “After Reading Carl Sandburg.”
3rd HM  Susan Moss, “The Inimitable Marshall Fields.”

No. 10   LAKE MICHIGAN OR OTHER ILLINOIS WATERWAYS Judge: John Lehman, Sponsors: Caroline Johnson & Barbara Eaton                 

1st  Mardelle Fortier, “Flood of DuPage River.”
2nd  Charlotte DiGregorio, “The Sun over Lake Michigan.”
3rd  Deborah Rohde, “North Branch.”

1st HM  Sheila Elliott, “Origins Park:  South Branch of the Chicago River.”
2nd HM  Beth Staas, “Salt Creek.”
3rd HM  Caroline Johnson, “Digging.”